همه چیز
 
نويسندگان
برترین مطالب
مطالب تصادفی
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
چت باکس
آمار
امروز : 25
دیروز : 273
افراد آنلاین : 1
همه : 407738

وضعیت دانشگاهها در وبومتری نامناسب است." این جمله ای است که منصور کبگانیان معاون پژوهشی وزیر علوم در نیمه های سال گذشته به خبرگزاری مهر اعلام کرد. این مقام مسئول وزارت علوم با تایید جایگاه ضعیف دانشگاههای ایران در رده بندی وبومتریک گفت: "دانشگاههای کشور وب سایت به روز ندارند و باید هزینه لازم در این زمینه صورت گیرد."

نه تنها بی توجهی به شاخصهای وبومتری یکی از مشکلات مزمن وب سایت دانشگاهها است اما هنگامی که نام برخی دانشگاهها را در موتورهای جستجوگر وارد می کنیم به هیچ آدرس الکترونیکی نمی رسیم. این امر در خصوص دانشگاههای غیرانتفاعی بسیار مشهودتر است. از میان لیست ۲۶۱ دانشگاه غیر انتفاعی کشور فقط ۷۱ دانشگاه دارای وب سایت و یا پایگاههای اطلاع رسانی اینترنتی هستند. از میان همین ۷۱ پایگاه هم فقط حدود ۲۰ دانشگاه از وب سایت خود بطور دائم و به منظور اطلاع رسانی استفاده می نمایند. از میان ۲۰ وبسایت فوق نیز فقط به تعداد انگشتان دست دانشگاهها اطلاعات مورد نیاز همچون سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی اساتید و یا اطلاعات آموزشی مورد نیاز دانشجویان را در خود جای داده اند و مابقی فقط به ارائه چند عکس از ساختمان دانشگاه و یا تاریخچه ای کوتاه و کسل کننده بسنده نموده اند.  همچنین فقط ۵ دانشگاه از میان دانشگاههای فوق دارای وبسایت به زبان انگلیسی هستند.

آیا واقعاً ما می دانیم کجا هستیم؟ یا بهتر بگویم آیا واقعاً مردم دنیا می دانند ما کجا هستیم؟ با وجود هزینه های بسیار سنگین دانشگاهها و خصوصاً دانشگاههای غیر انتفاعی کمتر دانشگاهی در ایران به فکر دیده شدن در اینترنت بوده است. حتی کشورهایی همچون پاکستان نیز برخی دانشگاههای خود را در رتبه بندی های وبومتری جای داده اند لیکن بجز اندکی از دانشگاههای مادر هیچ دانشگاه ایرانی دیگری در رتبه بندی های جهانی در این زمینه حاضر نیست. واقعاً چرا؟

در این بخش تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مدرسین گروههای آموزشی مختلف دانشگاهها سعی نموده اند با تکیه بر اصول وبومتری نسبت به رتبه بندی دانشگاههای غیر انتفاعی اقدام نمایند. نتایج تحقیقات این گروه منجر به معرفی دانشگاههای برتر در این زمینه شده است و با این عمل گامی در جهت ایجاد انگیزه در دانشگاههای غیرانتفاعی برای بالابردن قابلیت های خود در اینترنت و نهایتاً معرفی ایران و جایگاه علمی آن در جهان برداشته شده است. لازم به ذکر است که دانشگاههایی که به اصول وبومتری خود متعهد هستند مطمعناْ در بالابردن سطح کیفی و کمی امکانات خود نیز سخت گیر و پرتلاش ظاهر خواهند شد. لذا دانشگاههای برتر معرفی شده در این بخش فارغ از مساحت و تعداد دانشجویانشان مطمعناْ از برترین دانشگاهها غیر انتفاعی ایران محسوب می گردند.

در این مطالعه که تا حال حاضر بین ۳۳ دانشگاه ایران انجام پذیرفته است رتبه بندی دانشگاهها به صورت زیر می باشد: (۱) موسسه آموزش عالی سوره (۲) موسسه آموزش عالی جامی (۳) موسسه آموزش عالی سجاد (۴) موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی تهرات (۵) موسسه غیر انتفاعی غیردولتی بین المللی چابهار (۶) موسسه آموزش عالی آستان قدس رضوی (۷) موسسه آموزش عالی خاوران (۸) موسسه آموزش عالی علاالدوله (۹) دانشگاه شیخ بهایی (۱۰) موسسه آموزش عالی صدر المتالهین...

لطفاْ جهت مطالعه مقاله بصورت کامل و نتایج آن اینجا را کلیک کنید. 

امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>
[ ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ ] [ ۰۹:۰۰:۳۰ ] [ امیرعباس ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By shakheh :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب